Strona startowa ==> Piec co ==> Kotły / piece jedno i dwufunkcyjne
Kotły / piece jedno i dwufunkcyjne
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
Porady
Spis treści
Kotły / piece jedno i dwufunkcyjne
Kotły jednofunkcyjne
Kocioł dwufunkcyjny
Podsumowanie
Wszystkie strony

 

 


 

Piece / kotły jednofuncyjne

Jak jest zbudowany kocioł jednofunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny to urządzenie które nie pozsiada wbudowanego zasobnika (wymiennika) ciepłej wody i z założenia, solo, ma służyć dla celów grzewczych. Przykładem takiego kotła może byc np. kocioł gazowy, kondensacyjny, ACV Prestige Solo 24 kW lub piec gazowy ACV Compact. Niemniej fakt, że kocioł jednofunkcyjny jest do zastosowań co, nie oznacza, że nie może on pracować również na potrzeby zaspokojenia zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę. W tym celu potrzebne jest podłączenie zewnętrznego zasobnika (wymiennika) ciepłej wody, np ACV Smart 300 l do obiegu i kocioł jednofunkcyjny będzie mógł pracować również na potrzeby cwu.

Kiedy wybrać rozwiązanie: piec jednofunkcyjny + wymiennik?

Jeśli jesteś właścicielem domu/domku jednorodzinnego i masz 2 łazienki, kuchnię i odległość od kotła > 10 metrów to wybierz piec jednofunkcyjny z dodatkowym zbiornikiem lub np.: piec dwufunkcyjny ACV typu HeatMaster, gwarantujący duże wydatki ciepłej wody.

Co się stanie jeśli masz 2 łazienki, odległość kotła od punktów poboru wody przekracza 10 m a Ty wybierzesz tradycyjny kocioł dwufunkcyjny? Takie rozwiązanie oznacza brak możliwości zastosowania pompy cyrkulacyjnej , a wydatki ciepłej wody to około 10 litrów na minutę co spowoduje, że w kranach prawie nigdy od razu nie będzie ciepłej wody, a w przypadku gdy jedna osoba będzie brała kąpiel, a druga prysznic to będzie „walka o ciepła wodę”.

 


 

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny może występować jako kocioł dwufuncyjny przepływowy lub piec z zasobnikiem ciepłej wody. W kotłach dwufunkcyjnych przepływowych następuje podgrzewanie ciepłej wody przepływowo do max 60 stopni C, co oznacza że im mniejszy strumień wody z kranu tym cieplejsza/gorętsza woda. Piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem ma wbudowany zasobnik (wymiennik) ciepłej wody, niemniej, z racji wielkości urządzenia, jest on z reguły niewielki, co bezpośrednio rzutuje na wydatki ciepłej wody użytkowej na minutę. Piec gazowy dwufunkcyjny to dobre rozwiązanie do małego mieszkania, gdzie wydatki ciepłej wody na minutę nie są większe niż około 10 litrów na minutę, chyba, że wybór padnie na kocioł gazowy ACV HeatMaster np. 25 C który zapewnia nawet 365 litów ciepłej wody w 10 minut lub kondensacyjny kocioł gazowy ACV Prestige Excellence który gwarantuje wydatek szczytowy ciepłej wody 175 litów na 10 minut, ewentualnie piec co i cwu ACV Delta Pro 25 dający nawet 268 litrów na 10 minut o temperaturze 40 stopni Celsiusa.

 


 

Podsumowanie: kocioł / piec jedno czy dwufunkcyjny?

Kocioł gazowy i wybór czy ma być on w wersji jedno czy dwu funkcyjnej to niełatwy wybór i warto tutaj poprosić o pomoc fachowca, bowiem jeśli zakupimy kocioł gazowy dwufunkcyjny i okaże się, że nie zaspokaja on potrzeb domowników na ciepłą wode, to, niestety, nie będzie można do niego podłączyć dodatkowego bojlera / wymiennika ciepłej wody. Warto więc zawczasu upewnić się, że piec gazowy który zamierzamy kupić spełnia nasze oczekiwania pod względem cwu lub posiada podłączenie do dodatkowego wymiennika cwu.

Jest jeszcze jeden aspekt związany z wyborem kotła jedno lub dwufunkcyjnego.

Świat techniki grzewczej zmienił się na tyle prze ostatnie lata, że zawsze warto analizować każdą ofertę osobno, patrząc dokładnie na parametry jakie posiada dany kocioł, bo może się okazać że dobry dwufunkcyjny kocioł np ACV HM 25 bije na głowę kotły jednofunkyjne z dołączanym bojlerem / wymiennikiem ciepłej wody.

Trzeba również przy wyborze pieca jednofunkcyjnego dobrze dobrać do niego bojler tak pod względem jego parametrów technicznych i budowy jak pod względem wymagań co do pojemności i dostarczania co.

 

----------------------------------------------------------

Najczęściej szukane: PIEC CO, Cichewicz, klimatyzatory, panele słoneczne, ACV, klimatyzator split, klimatyzacja cennik, piec gazowy, kocioł co.